Blaty kuchenne – jaki materiał wybrać?

19 kwietnia 2023
1

Blaty kuchenne są jednym z najważniejszych elementów kuchni, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również zapewniają estetykę i wygodę użytkowania. Podczas planowania aranżacji kuchni, wybór odpowiedniego materiału, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ istnieje szereg dostępnych opcji. W tym artykule omówimy czynniki, które należy wziąć pod uwagę, podczas wyboru blatu kuchennego, a także najpopularniejsze materiały, z których są one wykonywane.  

Czynniki wpływające na wybór blatu kuchennego

Wygląd – Styl kuchni i jej kolorystyka, to zazwyczaj pierwsze elementy wybierane podczas aranżacji kuchni. Blaty kuchenne powinny harmonijnie łączyć się z resztą wystroju.

Trwałość – Blaty kuchenne są jednym z najbardziej eksploatowanych elementów w naszym domu. Codziennie narażone na ostre narzędzia, wysoką temperaturę, czy plamy. Jeśli chcemy, aby powierzchnia robocza służyła nam wiele lat, należy zwrócić uwagę na parametry wybranego materiału. 

Higiena – Kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, dlatego blat powinien być odporny na plamy i być łatwy w utrzymaniu w czystości. 

Budżet – Cena blatu kuchennego jest niewątpliwie ważnym elementem i będzie się ona różnić w zależności od wyboru materiału. Warto określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na ten element kuchni, pamiętając przy tym, że blat nie jest tym, na czym warto oszczędzać

Najpopularniejsze materiały na blaty kuchenne

Blaty kuchenne z płyt laminowanych są popularnym i stosunkowo tanim wyborem. Są one wykonane z płyt wiórowych pokrytych laminatem, który dostępny jest w wielu różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można łatwo dopasować go do wystroju kuchni. Materiał ten nie jest zbyt odporny na wysokie temperatury, dlatego ważne jest, aby nie umieszczać gorących garnków na jego powierzchni. Laminat ma również krótszą żywotność niż większość pozostałych opcji, jest podatny na zarysowania i uszkodzenia spowodowane wilgocią. 

Blaty kuchenne z drewna to piękny i naturalny wyrób, który wprowadza do kuchni ciepłą i przytulną atmosferę. Do ich produkcji wykorzystuje się najtwardsze rodzaje drzew, jak dąb i jesion. Można je zabarwić na dowolny kolor, co pozwala uzyskać różne efekty estetyczne. Blaty kuchenne z drewna są trwałe i mogą wytrzymać wiele lat bez uszkodzeń, przy odpowiednim użytkowaniu i regularnym olejowaniu. Drewno jest materiałem łatwopalnym, podatnym na plamy i zarysowania. Należy zatem unikać jakiegokolwiek kontaktu ze zbyt wysoką temperaturą, ostrymi narzędziami, czy substancjami barwiącymi. 

Blaty kuchenne z granitu są jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań. Granit jest kamieniem naturalnym, charakteryzującym się doskonałą trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Powierzchnia robocza z tego materiału jest dzięki temu praktyczna i wygodna w użytkowaniu. Nie ma problemu z gorącymi garnkami, zarysowaniem, ścieraniem, ani plamami. Materiał ten jest również bardzo higieniczny i łatwo się go czyści. Granit ma szeroką gamę kolorów i wzorów, dzięki czemu można go dopasować do każdego stylu kuchni.  Blaty kuchenne z tego surowca mogą wymagać większego nakładu finansowego, choć jego cena zależy przede wszystkim od wybranego kamienia. Granit wydobywany jest z kopalni z różnych regionów na całym świecie, z których każdy z nich ma unikalny kolor i wzór. Wartość naszego rodzimego, polskiego granitu jest znacznie niższa od innego, pochodzącego z Indii granitu, a nawet i blatu z laminatu zakupionego w popularnych sieciówkach. 

Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego zyskują coraz większą popularność w branży budowlanej. Konglomerat kwarcowy jest kamieniem inżynieryjnym, czyli powstaje w wyniku produkcji. Składa się on w około 90% z kwarcu (skład granitu, który został rozdrobniony) barwników oraz dodatków, takich jak brokat oraz łączącej całość żywicy poliestrowej. Blaty kwarcowe są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania i plamy, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz higieniczne. Podobnie jak na granicie można kroić na nich nożem, bez użycia deski i nie trzeba martwić się o rozlane płyny barwiące lub kwasy. Konglomerat jest znacznie lżejszy od granitu, co ułatwia jego montaż, jednak nie jest tak odporny na wysoką temperaturę, dlatego pod gorące garnki należy używać podstawki. Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego mają wygląd zbliżony do naturalnego kamienia, przy czym, ponieważ powstają w wyniku produkcji, posiadają niemalże nieograniczoną paletę wzorów i kolorów. Ze względu na złożony proces produkcji i najwyższej jakości parametry techniczne konglomerat kwarcowy może być nieco droższą opcją, która zależy od wybranego materiału oraz producenta.

Podsumowując, to jaki materiał wybrać na blaty kuchenne zależy od wielu czynników, takich jak styl kuchni, budżet, oczekiwania trwałości oraz łatwości w utrzymaniu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przemyśleć swoje potrzeby oraz zalety i wady różnych materiałów. 

Jeśli potrzebujesz wyceny blatu kuchennego z granitu, konglomeratu lub drewna, możesz sprawdzić naszą ofertę i wypełnić formularz kontaktowy.