Blaty kuchenne z granitu czy konglomeratu kwarcowego?

26 maja 2023
blaty kuchenne z granitu czy konglomeratu, blat kuchenne z granitu vs blat kuchenny z konglomeratu

Blaty kuchenne są kluczowym elementem każdej kuchni nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych. W naszym salonie bardzo często spotykamy się z pytaniem “Blaty kuchenne z granitu czy konglomeratu kwarcowego?”. Klienci zastanawiają się nad różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami. Pytają, który z nich jest lepszy lub tańszy. Zarówno granit i konglomerat mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji.  W tym artykule przyjrzymy się tym dwóm materiałom, porównamy je pod względem wyglądu, jakości i oczywiście kosztów. 

Podstawowe różnice

Granit i konglomerat to dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane m.in. do produkcji blatów kuchennych. Podstawową różnicą między nimi jest to, że granit jest kamieniem w 100% naturalnym, który powstał w wyniku procesu geologicznego. Składa się on głównie z minerałów, takich jak kwarc i jest uznawany za jeden z najtwardszych kamieni na świecie. 

Konglomerat jest kamieniem inżynieryjnym, co oznacza, że został wyprodukowany przez człowieka, jednak z wykorzystaniem naturalnych surowców, takich jak około 90% zmielonego kruszywa, pigmentu i łączącego je spoiwa. Bardzo istotne jest określenie rodzaju konglomeratu, czy jest to konglomerat kwarcowy, czy marmurowy, ponieważ to stanowi znaczącą różnicę. Marmur jest znacznie mniej odpornym kamieniem od granitu, którego głównym składnikiem jest kwarc. Jest on podatny na działanie kwasów, zarysowania i uszkodzenia, dlatego ważne jest, które z tych kruszyw wykorzystano do produkcji konglomeratu. 

Na blaty kuchenne powinno się wykorzystywać konglomerat kwarcowy, dlatego w dalszej części artykułu będziemy mówić tylko o tym rodzaju tego kamienia. 

Właściwości i wygląd 

Pod względem wytrzymałości i trwałości blaty kuchenne z granitu czy konglomeratu są materiałami spełniającymi wszystkie najważniejsze parametry. Oba są odporne na zarysowania, uszkodzenia, kwasy, czy wysoką temperaturę, choć właściwości ostatniego parametru przewyższa kamień naturalny. Konglomerat jest uznawany za odporny na wysoką temperaturę, jednak pod gorące garnki należy używać podstawki, bowiem spoiwo może ulec uszkodzeniu. Granit wystawiony bezpośrednio na ogień pozostanie nienaruszony. 

Przy rozróżnieniu granitu i konglomeratu kluczowe są cechy wyglądu tych materiałów. Ingerencja człowieka sprawia, że konglomerat może mieć nieograniczoną ilość kolorów, faktur i wzorów, które imitują wygląd naturalnego kamienia. Jeśli widzimy próbkę tego kamienia, to możemy mieć pewność, że dokładnie taki rodzaj kamienia otrzymamy. W przypadku wytworu natury nie jest to takie oczywiste, bowiem każdy wydobyty kamień, mimo iż z tej samej kopalni, może się od siebie różnić. Dla jednych niepowtarzalność każdego naturalnego kamienia jest zaletą, dla innych zaś wadą. 

Pozostając przy wyglądzie, granit, mimo że występuje w wielu kolorach, posiada ograniczoną paletę. Nie można znaleźć idealnie białego materiału i najczęściej używany jest granit w kolorze czarnym lub szarym. Kolory i faktury, które nie występują w naturalnym kamieniu, można natomiast znaleźć w konglomeratach. Producenci, wykorzystując ograniczenia kolorystyczne granitu, wzbogacają konglomeraty. Stąd mamy ogromną paletę kolorów, szeroki wybór odcieni bieli oraz imitacje mniej trwałego, ale pięknego marmuru.

Granit cechuje się również tym, że jest cięższy od konglomeratu, przez co jest trudniejszy w montażu.

A co z kosztami?

W naszym salonie bardzo często spotykamy się z opinią, iż konglomerat jest tańszy od granitu. Biorąc pod uwagę złożony proces produkcji tego materiału, może on być jednak opcją droższą. Nie jest jednak możliwe ujednolicenie ceny ani jednego, ani drugiego produktu. Na ich wartość wpływ ma bowiem wiele zmiennych. Cena granitu różni się przede wszystkim od kopalni, z której jest wydobywany. Nasz polski granit będzie znacznie tańszy niż ten sprowadzany z Brazylii. Cena konglomeratu z kolei jest uzależniona od firmy producenta oraz kolekcji, z której pochodzi. Dodatkowo różne czynniki mają wpływ na ostateczną cenę obu tych materiałów, takie jak rodzaj otworów, pomiar, montaż i transport. Czasem zdarza się, że klient wybiera tańszy materiał, ale skomplikowane otwory, trudności w montażu lub transportu przewyższają wartość tego tańszego materiału. Niemniej jednak można stwierdzić, że pod względem korzystnego stosunku jakości do ceny, granit jest najlepszym wyborem.

Blaty kuchenne z granitu czy konglomeratu?

Podsumowując, wybór między granitem a konglomeratem zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Oba te materiały cechują się najwyższej jakości trwałością kwarcu, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Granit oferuje naturalne piękno, podczas gdy konglomerat zapewnia różnorodność kolorów. 

Jeśli potrzebujesz wyceny blatu kuchennego z granitu lub konglomeratu, możesz przejrzeć naszą ofertę lub wypełnić formularz.