Jak prawidłowo wykonać pomiar parapetów?

24 lipca 2023
pomiar parapetów, parapety wewnętrzne, parapety wewnętrzne

Pomiar parapetów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu idealnego dopasowania, stabilności, bezpieczeństwa i estetyki. Dzięki precyzyjnemu wymiarowaniu unikniemy nie tylko kosztownych pomyłek, ale także zagwarantujemy, że nasze parapety będą służyły nam przez długie lata w sposób nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny. Dobrą wiadomością jest to, że pomiar parapetów wcale nie jest skomplikowany i możemy go wykonać samodzielnie.

W tym artykule przygotowaliśmy dla Was praktyczne wskazówki dotyczące pomiarów, uwzględniając różnice pomiędzy parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także różne rodzaje okien.

Pomiar parapetów wewnętrznych

Pomiar parapetów wewnętrznych, w przypadku tradycyjnych okien, opiera się na pomiarze szerokości i długości wnęki okiennej według poniższego schematu:

  1. Długość parapetu. Należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i do otrzymanej długości dodać 4 cm (2 cm z każdej strony) – jest to zapas na osadzenie boków parapetu z każdej strony. 

Poprawną długość parapetu wyliczysz zatem według wzoru: Długość parapetu (C) = Szerokość wnęki (a) + 2 x zapas (b).

  1. Szerokość parapetu. Należy zmierzyć głębokość wnęki okiennej. Ponieważ parapet zazwyczaj jest wpuszczony pod okno do tej wartości dodajemy 0,5-1 cm, a następnie kolejne 3 cm na wystającą od ściany część parapetu. 

Poprawną szerokość parapetu wyliczysz według wzoru: Szerokość parapetu = Głębokość wnęki + Zapas.

Warto zaznaczyć, że szerokość wystającej części parapetu (tzw. wypust) od ściany nie musi wynosić dokładnie 3 cm. Niektórzy klienci preferują krótszy lub dłuższy wypust, w zależności od funkcjonalności i estetyki. Jednak dla zachowania spójności i estetyki, w każdym oknie powinien być taki sam rozmiar wypustu.

W naszym salonie zdarza się również, że klienci mają już obrobione okna, na przykład w przypadku stanu deweloperskiego i nie chcą ingerować w obecną konstrukcję. Wówczas możliwy jest montaż parapetów wewnętrznych bez osadzania w boki i wpuszczania w okno. Należy przy tym pamiętać, że jest to niestandardowe rozwiązanie. 

Pomiar parapetów zewnętrznych

Pomiar parapetów zewnętrznych jest podobny do pomiaru wewnętrznych, jednak ma kilka specyficznych aspektów, które należy uwzględnić. W zasadzie posługujemy się takim samym schematem, czyli:

  1. Długość parapetu. Do szerokości wnęki dodajemy po 2-4 cm z każdej strony, aby wpuścić w boki (wpuszczenie w boki nie jest obowiązkowe, ale gwarantuje estetyczny wygląd).
  2. Szerokość parapetu. Mierzymy głębokość wnęki okiennej pamiętając przy tym, że wartość ta ma być “na gotowo”, czyli uwzględniać mur oraz jeśli planowane jest ocieplenie budynku, to grubość przyszłej warstwy izolacyjnej. Tak jak w przypadku parapetów wewnętrznych do głębokości wnęki dodajemy około 0,5-1 cm do wpuszczenia pod okno oraz w tym wypadku nie 3 a 4 cm na wystającą część parapetu od ściany. Szerokość wysunięcia w przypadku parapetów zewnętrznych jest większa, ponieważ na około 3 cm od krawędzi ściany wycinany jest kapinos (nacięcie w parapecie chroniące elewację przed spływającą wodą).

Pomiar parapetów w nietypowych oknach

Powyższe instrukcje pomiaru parapetów dotyczą typowych okien. Coraz częściej spotykamy się jednak z mniej standardowymi, które mogą wymagać indywidualnego podejścia. Najczęściej są to jednak parapety w oknach narożnych, gdzie pomiar nadal nie wymaga fachowej wiedzy. W tym wypadku sprawdzają się wcześniejsze wskazówki, lecz należy uwzględnić łączenie elementów, które wykonuje się pod kątem 45st. W przypadku parapetów w oknach wykuszowych, wyjątkowo skomplikowanych można wykonać ich szablon i dostarczyć do producenta, który na jego podstawie dostarczy parapet o idealnych wymiarach. 

Kto wykonuje pomiar?

Jak już wskazywaliśmy pomiar parapetów nie jest skomplikowany i może zostać wykonany zarówno samodzielnie, jak i przez sprzedawcę parapetów, czy firmę budowlaną. Zaleca się jednak, aby wykonała je osoba lub firma, która zajmować się będzie ich późniejszym montażem, aby uniknąć ewentualnych niedomówień na linii produkcja/montaż. 

Podsumowując, pomiar parapetów to nie tylko kwestia estetyki, ale i trwałości i funkcjonalności. Dzięki dokładnemu wymiarowaniu unikniemy problemów związanych z niestabilnością i nieestetycznym wykończeniem. Pamiętajmy, że różne parapety wymagają uwzględnienia różnych aspektów. Jeśli czujemy się na siłach, możemy wykonać samodzielny pomiar według naszych wskazówek. W przypadku gdy nie posiadamy żadnego doświadczenia, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dopasują parapety do naszych wnęk okiennych. 

Jeśli poszukujesz trwałego materiału na parapet zewnętrzny lub wewnętrzny, możesz przejrzeć ofertę dostępnych w naszym salonie materiałów lub poprosić o wycenę