Parapety z drewna – czy są praktycznym wyborem?

25 marca 2024
parapety z drewna, parapet dębowy

W dobie poszukiwania naturalnych i trwałych materiałów do wykończenia wnętrz, parapety z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich unikalny charakter i ciepło, które wprowadzają do pomieszczeń sprawiają, że są one wyjątkowym elementem dekoracyjnym domu. W tym artykule przyjrzymy się, czy parapety z drewna są praktycznym wyborem, który może służyć przez lata.

Czy warto wybrać parapety z drewna?

Drewno od wieków jest cenione za swoją trwałość i uniwersalność. Parapety wykonane z tego surowca nie tylko pięknie się prezentują, ale również są  odporne, co jest kluczowe dla elementów montowanych w otworach okiennych. Drewniane parapety to także gwarancja łatwości w utrzymaniu czystości oraz możliwość wielokrotnego odnawiania powierzchni, co jest niemożliwe w przypadku wielu innych materiałów.

Parapety z drewna litego – dąb i jesion

Wybór odpowiedniego materiału na parapety ma kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki wnętrza. Drewno lite, szczególnie dąb i jesion, jest cenione za swoją wytrzymałość i unikalny wygląd. Dąb – najpopularniejsze drewno w branży budowlanej –  jest znanym symbolem siły i trwałości, co przekłada się na jego doskonałe właściwości jako materiału na parapety. Jesion – nieco bardziej odporny na ścieranie – z jego jasnymi odcieniami i wyraźnym usłojeniem, wprowadza do pomieszczeń poczucie przestrzeni i lekkości. Oba te gatunki drewna są również łatwe w obróbce, co pozwala na stworzenie parapetów o dowolnych kształtach i rozmiarach.

Wykończenie parapetów – lakierowanie i olejowanie

Wykończenie powierzchni parapetów z drewna ma ogromny wpływ na ich wygląd i trwałość. Lakierowanie tworzy na powierzchni drewna twardą, odporną na zarysowania warstwę, która chroni materiał przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Olejowanie natomiast, podkreśla naturalne piękno drewna, uwydatniając jego usłojenie i kolor. Obie te metody wykończenia pozwalają na łatwe odnawianie parapetów, co jest istotne w przypadku ewentualnych uszkodzeń.

Barwienie drewna

Drewniane parapety mogą być barwione, co pozwala na dopasowanie ich do kolorystyki wnętrza. W naszym salonie oferujemy możliwość wyboru koloru parapetów dopasowanego do koloru okien, mebli, czy nawet dostarczonej przez klienta próbki. Dzięki temu, każdy parapet może stać się elementem dekoracyjnym, który harmonijnie współgra z resztą aranżacji. Na naszej stronie internetowej dostępna jest również przykładowa karta kolorów, która może posłużyć jako inspiracja przy wyborze idealnego odcieniu.

Podsumowanie

Parapety z drewna litego, takie jak dąb i jesion, są doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie naturalne piękno, trwałość i ekologiczne rozwiązania. Ich praktyczność i możliwość personalizacji sprawiają, że mogą one służyć przez wiele lat, będąc jednocześnie stylowym dodatkiem do każdego wnętrza. Wybierając parapety z naszej oferty, inwestujesz w produkt, który będzie cieszył oko i spełniał swoje funkcje przez długie lata. Jeśli potrzebujesz wyceny parapetów wewnętrznych lub zewnętrznych, wypełnij nasz formularz kontaktowy.