Cena blatów kuchennych – Co wpływa na wycenę?

30 stycznia 2024
cena blatów kuchennych z kamienia, blat granitowy

Blaty kuchenne z kamienia to coraz popularniejszy wybór wśród osób, które cenią sobie wysoką jakość, trwałość i estetykę. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zrozumieć, co wpływa na ich ostateczną wycenę. Nasz artykuł przybliży Ci, jak cena blatów kuchennych jest kształtowana przez różnorodne czynniki. 

Rodzaj materiału i producent

Cena blatów kuchennych z kamienia zależy w dużej mierze od rodzaju kamienia i producenta, który go dostarcza. W naszym salonie znajdziesz trzy rodzaje kamienia: granit, konglomerat i spiek kwarcowy. Każdy z nich posiada swoje unikalne cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze.

Granit to kamień naturalny, pochodzący z różnych zakątków świata. Cena blatów kuchennych z granitu związana jest głównie z miejscem jego pochodzenia. Im bardziej egzotyczny i odległy jest kraj wydobycia, tym cena będzie wyższa. Nasz polski granit będzie tańszy niż ten importowany z Brazylii czy Indii. Przyjmuje się też, że im ciemniejszy jest kolor granitu, tym cena jest wyższa.

Konglomerat i spiek kwarcowy to kamienie inżynieryjne, składające się z naturalnych surowców – głównie z kwarcu, ale różniące się sposobem produkcji. Cena blatów kuchennych z konglomeratów kwarcowych zależy przede wszystkim od rodzaju producenta, wzoru i kolekcji, z której pochodzi materiał.

 Rodzaje otworów

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę blatów jest rodzaj otworów, które mają być wykonane. Przygotowując się do wyceny, klient powinien określić, jakie otwory są potrzebne do zamontowania sprzętów i akcesoriów kuchennych. W zależności od potrzeb, w blacie można wykonać różne rodzaje otworów, takie jak:

  • otwór na zlewozmywak, który może być nablatowy lub podwieszany, jedno- lub dwukomorowy
  • otwór na płytę grzewczą, która może być nablatowa lub licowana z powierzchnią blatu
  • otwór na baterię, korek, dozownik lub inne elementy instalacji wodnej
  • otwór na power porty, gniazdka elektryczne lub inne elementy instalacji elektrycznej
  • otwór na okap, pochłaniacz lub inne elementy wentylacji kuchennej
  • otwór na kosz, który może być wbudowany w blat lub wysuwany z szafki
  • otwór na ociekacz, ryfle, które odprowadzają nadmiar wody przy zlewozmywakach podwieszanych
  • inne, niestandardowe elementy, które klient chce mieć w blacie

Wykonanie każdego otworu wymaga precyzyjnego docięcia i wykończenia blatu. Cena za otwór zależy od jego kształtu, wielkości i położenia na blacie. Ponadto, należy uwzględnić koszt wykonania ewentualnych wzmocnień blatu. Standardowo przy każdym otworze na zlewozmywak czy płytę grzewczą wykonujemy wzmocnienia blatu, które zapobiegają pękaniu i odkształcaniu się blatu pod wpływem obciążenia i temperatury.

Lokalizacja i montaż

Transport i montaż blatów kuchennych to ważny etap, który ma wpływ na cenę i jakość usługi. Transport i montaż zależą od stopnia skomplikowania, wagi i wymiarów poszczególnych elementów. Transport i wniesienie blatu są momentem bardzo ryzykownym, dlatego do momentu zakończenia montażu nasza firma bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenie materiału. Wpływ na cenę ma też lokalizacja, np. im dalej od siedziby firmy, tym koszty mogą być wyższe. Ponadto, transport i montaż mogą być utrudnione przez warunki architektoniczne, np. brak windy, wąskie klatki schodowe, niskie sufity, etc. W takich przypadkach może być konieczne zastosowanie specjalistycznego sprzętu lub indywidualnego, specjalnego podejścia, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Blaty kuchenne z kamienia to doskonały wybór dla osób, które szukają trwałego, odpornego i estetycznego rozwiązania do swojej kuchni. Cena blatów kuchennych z kamienia zależy od wielu czynników. Jeśli potrzebujesz wyceny blatów, przygotuj informacje takie jak: rodzaj i kolor materiału (lub jego dokładną nazwę), rodzaje otworów, lokalizację inwestycji i wypełnij nasz formularz kontaktowy.